Шепетівськиий ЗДО №7 "Дюймовочка"

Шепетівськиий ЗДО №7 "Дюймовочка"

Сторінка вихователя

Консультації для батьків

Поради турботливим батькам
ЖАДІБНІСТЬ ДИТИНИ
Навіть дошкільники добре знають, що бути жадібним – це погано, вони засуджують жадібність у інших, але багатьом дітям буває важко поділитися своїми іграшками чи ласощами з кимсь.
Причиною жадібності дітей третього року життя є особливості їхнього вікового самоусвідомлення: дитина починає відокремлюватися від навколишнього світу разом зі своїми особистими речами. Тому для неї «моя чашка», «мій стілець», « мій ведмедик» - це частинка її «Я», яке вона прагне захистити й утримати.
Якщо період самоусвідомлення пройшов неблагополучно, діти продовжують виявляти жадібність як незрілу форму відстоювання своїх меж. У таких дітей ситуації, у яких від них чекають прояву «доброти», викликають тривогу або гнів та негативне ставлення до необхідності чимось із кимсь ділитися..
Чим можуть допомогти батьки
1. Замість того, щоб просити дитину чимось із Вами поділитися - діліться з нею самі, але демонструйте, як Вам це приємно. Ви зможете навіяти дитині відчуття того, що це досить приємний процес.
2. Уникайте деякий час тих ситуацій, у яких дитина може продемонструвати свою жадібність. Адже частий прояв негативних форм поведінки закріплює не тільки небажані звички, а й неприємне уявлення про себе.
3. Частіше розповідайте дитині про те, яка вона хороша, що вміє робити, цікавтесь її вподобаннями. Це допоможе їй стати спокійнішою та впевненішою в собі.
Чим може допомогти психолог
Основні завдання психологічної корекції:
Визначити, які психологічні проблеми дитини спричиняють її жадібність.Допомогти дитині подолати ці проблеми шляхом усвідомлення своїх почуттів, розкриття своїх можливостей, підвищення впевненості у своїх силах.У спеціальних ігрових ситуаціях повправлятися з дитиною в проявах щедрості, дати відчути радість і гордість за себе.Сформувати впевненість дитини в тому, що вона добра, вміє і хоче допомагати іншим, може поділитися з тими, кого любить.Разом із батьками розробити подальші заходи з формування позитивного ставлення дитини до себе та оточення.ПЕРЕЛІК закріплених територій обслуговування за закладами загальної середньої освіти міста можна переглянувши за ссилкою.
        https://drive.google.com/open?id=1tNbfigh37TyKhP5PtN_SvAHjYaP5KXuY             
Як підготувати дитину до школи: п'ять порад турботливим батькам
https://docs.google.com/document/d/1lObX_3HAvD2hVKuHh6G3Z6Auelx8NHbq/edit?usp=sharing&ouid=114216901940393373058&rtpof=true&sd=true
Кімната майбутнього першокласника
* Щоб виділити місце для занять дитини, кімнату необхідно розділити на зони, щоб учня ніщо не відволікало від занять.
*Саджати дитину спиною до дверей не рекомендують психологи - так дитина може почувати себе некомфортно.
* Краще місце для занять - біля вікна, щоб на стіл падало природне світло. Якщо не виходить розмістити стіл біля вікна, подбайте про якісне освітлення. Світло в дитячій повинне бути яскравим і по можливості рівномірним.  
* Світло однієї - єдиної настільної лампи дітям протипоказане: контраст із зонами півмороку швидко викликає зорове роздратування.
* Основна деталь інтер'єра школяра - стіл. Він повинен бути обраний особливо ретельно, адже від розміру й моделі стола залежать постава, зір дитини і його бажання вчитися.
* Висота стільниці залежить від росту дитини: першокласникові вистачить 45-48 см. Перевірити, чи підходить він вашій дитині, можна прямо в магазині: коли учень сідає за стіл, його край повинен виявитися точно на рівні грудей.
* Не менш важливо вибрати стілець, а ще краще - робоче крісло. Його висота регулюється, а виходить, цей предмет буде придбаний "взапас". Сидіння крісла не повинне бути глибоким, щоб під час занять дитина не горбилася, а її спина опиралася на спинку.
* Для книг юного учня потрібна шафа або кілька полиць. Психологи радять відкриті полки - це сприяє приученню дитини до порядку.
   * Для зберігання письмових приладь підійдуть різні ніші, мобільні контейнери й навіть ширма з кишеньками. Головне, щоб всі вони перебували в зоні досяжності дитини
                                            Заповіді першокласника
              Познайомте свою дитину із цими простими, але важливими правилами. Складені вони за рекомендаціями відомого педагога С.Соловейчика.
                              - Не віднімай чужого, але й все своє не віддавай.
                              - Попросили - дай, намагаються відняти - намагайся захищатися.
                              - Не бийся без образи. Сам не приставай.
                              - Кличуть грати - іди, не кличуть - попросися, це не соромно. Грай чесно.
                              - Не дражни інших, не канюч, не випрошуй нічого. Ніколи два рази ні про що не проси.
                              - Через оцінки не супереч, будь гордим. Із учителем через оцінки не сперечайся й на вчителя на оцінки не ображайся. Роби уроки завжди як треба, і оцінки в тебе будуть гарні.
                              - Не будь бруднулею. Діти бруднуль не люблять. Не будь і чепуруном, діти не люблять і чепурунів.
                              - Частіше говори: давай дружити, давай грати, давай водитися, давай разом підемо додому.
                              - Не виставляйся! Ти не краще всіх, ти не гірше всіх. Запам'ятай це!
                                                                         Іди в школу, і нехай вона подарує тобі радість!
Готуємо дитину до школи         Підготувати шестирічну дитину до школи - значить дати їй певне фізичне загартування, настроїти психологічно і морально до систематичної щоденної праці , підготувати мислення дитини до навчання.        Бажання вчитися або допитливість, бажання пізнавати - це ті пepшi риси вдачі, які потрібно розвивати і виховувати у майбутнього школяра.Здоров'я дитини як один з найважливіших факторів успішного навчання у школі.        До успішного навчання потрібно підготувати дитину не тільки морально, інтелектуально, а й фізично. Тому потрібні і корисні такі рекомендації:                          1. 3малку привчайте дитину дотримуватись правил особистої гігієни
                          2. Виробіть для дитини чіткий режим дня і намагайтесь його дотримуватись.
                          3. Привчайте дитину до ранкової зарядки. Фізичними вправами особливо корисно займатись на свіжому повітрі
                          4. 3 раннього дитинства загартовуйте вашу дитину
                          5. Влаштовуйте дитині прогулянки в будь-яку погоду. Пам'ятайте! Хвора дитина - це горе не тільки для батьків, але й для вчителів: порушується звичний навчальний ритм, дитині приводиться весь час «наздоганяти» матеріал.
                          6. Перед заняттями у школі проконсультуйтесь з психологом, логопедом. При необхідності виправте, з допомогою фахівця, мовленнєві недоліки дитини.
                          7. Відвідайте стоматолога, вилікуйте дитині всі хворі зуби.
                          8. Перевірте зір вашої дитини в окуліста.
    Шановні батьки! Ваші діти готуються до відповідального періоду життя, тож допоможіть їм у цьому!

Illustration

Рекомендації батькам майбутнього першокласника· Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька. Давайте їй посильну роботу дома, визначте коло її обов’язків. Зробіть це м’яко: «Який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд.· Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той й на інший продукт).· Не лайте, а тим більше – не ображайте дитини в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя або вихователя, відповідайте: «Спасибі, ми обов’язково поговоримо на цю тему».· Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.· Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення – запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) – нехай розповість, що більше всього сподобалося. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина почувала, що вам це цікаво.· Відповідайте на кожне запитання дитини. Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не згасне.· Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачачи світ очима іншого – основа для взаєморозуміння.· Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Обов’язково вийде, тільки потрібно ще раз спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.· Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу. Повага до дитини зараз – фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому. Показуйте дитині, що її люблять такою, якою вона є, а не за якісь досягнення- Не можна ніколи (навіть у пориві гніву ), говорити дитині ,що вона гірша за інших.- Треба чесно й терпляче відповідати на будь-які її запитання.- Намагайтесь щодня знаходити час, щоб побути наодинці зі своєю дитиною- Учіть дитину вільно спілкуватися не тільки зі своїми однолітками, але й з дорослими.- Не соромтесь підкреслювати, що ви пишаєтеся своїм малюком.- Будьте чесні в оцінках своїх почуттів до дитини.- Завжди говоріть дитині правду, навіть коли вам це невигідно.- Оцінюйте тільки вчинки, а не її саму.- Не домагайтеся успіху силою. Примус – найгірший варіант морального виховання. Примус руйнує особистість дитини.- Думайте про дитячий «банк» щасливих спогадів.Дитина ставиться до себе так, як ставляться до неї дорослі. І взагалі, хоч інколи ставте себе на місце своєї дитини і тоді ви краще зрозумієте, як її виховувати

Для вихователів

Процес адаптації до умов дошкільного закладу часто є для дитини досить драматичною подією. У дитячому садку все не так, як удома: суворіший розпорядок дня, незнайомі дорослі й діти, незвичні вимоги... Але головна відмінність — розлучення з мамою. Усе це може викликати в дитини напруження і навіть тривожність. Такий емоційний фон негативно відображається на перших враженнях дитини про дитячий садок, погіршує звикання до нього.

Перші дні перебування в дошкільному навчальному закладі завжди складні для дитини. Вона потрапляє в нове, поки незвичне соціальне середовище і має пристосуватися до його умов. Це активний процес, що часто має негативний результат. Як допомогти малюку легше адаптуватися і вільно почуватися в групі однолітків? Пропонуємо до уваги вихователів декілька нескладних правил, дотримання яких дасть змогу уникнути труднощів у спілкуванні між дитиною та вихователем, дитиною та групою однолітків.

ПРАВИЛО ПЕРШЕ:

спокійно реагуйте на прояви нестійкого емоційного стану дитини.

Звісно, малюк сумує за домівкою і батьками, йому бракує емоційного і тактильного контакту з ними. Замінити цей контакт ви не зможете. Дитина цього і не очікує, але їй необхідно, щоб ви зрозуміли її стан і розділили його. Тож не нав’язуйте тактильний контакт: не беріть дитину на руки — буде пручатися, не обнімайте без її згоди — відштовхне, не беріть за руку — висмикне, і за жодних обставин не підштовхуйте в спину — сприйматиме це як примус до небажаної дії.

Замість цього використайте словесний прийом «віддзеркалення» стану дитини. Сядьте поряд, тихим і лагідним голосом поговоріть із нею. Дайте їй відчути, що ви розумієте її стан і вболіваєте за неї.

Наприклад, скажіть: «Я розумію, що тобі важко. Тобі здається, що ти залишилася сама, але це не так. Я завжди буду поруч, хоч я не мама, але постараюся, щоб тобі було цікаво зі мною. Ми можемо гратися разом. Тут є багато цікавих ігор та книжок. Поглянь, скільки дітей у групі! Колись вони теж уперше прийшли сюди і теж сумували, а зараз — ні. Повір, тобі буде цікаво. Ось моя улюблена іграшка. Нумо познайомимо її з тією, що ти принесла з дому! Можна моїй іграшці торкнутися лапкою твоєї іграшки? А тебе?»

Вихователям потрібно мати у своєму арсеналі незвичні для дитини іграшки, які неможливо придбати в магазині. Це можуть бути саморобні іграшки, що вирізняються з-поміж інших:

· розміром — мишенятко чи ведмежатко завбільшки з мізинчик, зроблені з хутра чи м’якої тканини;

· нестандартною формою — квадратний кіт чи круглий пес;

· звучанням — дзвіночок чи мелодійне брязкальце;

· забарвленням — поросятко з кольоровими вушками та хвостиком.

Практично безпрограшним варіантом є ігровий прийом «Зустріч двох сердець»: за допомогою шаблонів вирізаємо з картону два серця (можна замінити на сонечко та хмарку, дві квітки тощо) та робимо в них отвори для пальців. Змоделюйте разом з дітьми знайомство двох сердець. Акцентуйте увагу на дотриманні всіх правил знайомства та вітання.

Цікавими для дітей є ляльки-рукавички, які можна одягати на руку і використовувати під час театралізованих ігор. Тому рекомендується звернути увагу на дитячі рукавички як основу для виготовлення таких іграшок. Можна придбати пару дитячих рукавичок або використати ті, які «засумували» без пари в роздягальні вашої групи. Зверху на рукавичку за допомогою липкої стрічки прикріпіть метелика, кольорового жучка, жабку, зайчика тощо. Можна прикріпити невелику готову чи виготовлену власноруч іграшку — і лялька-рукавичка готова.

Така іграшка допоможе вихователеві встановити тактильний контакт з дитиною. Адже подати долоньку яскравому метелику чи якомусь пухнастику, що кумедно ворушить лапками — пальчиками рукавички, — цікавіше, ніж вихователеві. Іграшку на рукавичці можна використовувати разом з іншими іграшками для розігрування дітьми нескладних сюжетів оповідань та казок, лічилок і мирилок, а також для легкого пальчикового масажу. За допомогою таких іграшок можна організувати веселе навчання правил побудови діалогу, поведінки в ситуаціях «Знайомство», «У транспорті», «У гостях» тощо.

ПРАВИЛО ДРУГЕ:

залучіть дитину до цікавої діяльності, що потребує тривалої зосередженості, і забезпечте ситуацію успіху.

Загальновідомо, що успіх в одних діях спонукає малюка до нових звершень. Найкращим видом діяльності, що стане для дитини успішною, є художня праця. Зміст її може бути різним, наприклад виготовлення таких творчих виробів, як-от:

· серветки-підставки під чашку з кольорового картону;

· «картинки настрою» з картону та тонких кольорових атласних стрічок;

· листівки з найпростіших елементів, створених у різних техніках — квілінг, макраме тощо.

Головне, щоб виріб було легко виготовляти, він мав практичне застосування і дитина могла забрати його додому та продемонструвати свої успіхи батькам. Спочатку дістаньте і розкладіть на столі необхідні матеріали. Вони мають бути яскравими та привабливими. Почніть розглядати їх разом з іншими дітьми, а новачка посадіть біля себе.

Для виготовлення серветки-підставки під чашкуроздайте дітям шаблони— квадрати з цупкого картону розміром 10х10 см, клей, пензлики для клею і різні прикраси, зокрема дрібно нарізані кольорові нитки чи папір. Запропонуйте дітям занурити пензлик у клей і «намалювати» ним найпростіші фігури чи об’єкти — хвильки, сонечко, коло чи декілька кіл різного розміру тощо. Покажіть, як легко можна створити красиву серветку, просто насипавши ниточки чи дрібно порізаний кольоровий папір на клейовий малюнок. Зайві прикраси треба струсити.

Виготовлення такої серветки — хороший привід для розмови з дитиною: «Кому ти хочеш зробити серветку? А хто ще є у тебе вдома? Може, зробимо ще одну?».

Для створення «картинки настрою» вам знову знадобляться квадрати з цупкого картону розміром 10 × 10 см, на які діти за бажанням наклеюватимуть кольорові стрічки (ширина — 1 см, довжина — 12–15 см) у будь-якому напрямку і в будь-якій кількості, але так, щоб повністю закрити картонну основу. Закінчивши роботу, вихователь має обрізати краї стрічечок так, щоб вони на 0,5–1,0 см виступали над краєм картону.

Такі картинки приємні на дотик, гарні на вигляд і можуть бути використані як декор у групі чи в дитини вдома. За допомогою звичайної канцелярської скріпки зробіть гачечок і підвісьте картинку над шафкою дитини. З декількох таких картинок можна зробити настінне панно, а якщо основа картинки не прямокутна, а округла — «букет настрою» дитини впродовж тижня.

Поки діти працюють, ви можете зробити і свою «картинку настрою». Наклеюючи кольорові стрічечки на основу, проговорюйте, чому ви обираєте той чи той колір. Наприклад: «Це стрічечка жовтого кольору. Я беру її, бо сьогодні сонячний день, і я цьому рада. Червоний колір такий яскравий і веселий, як діти в нашій групі. Синій — спокійний і уважний. А зелений наче кличе на прогулянку. Ми були на прогулянці, і настрій у мене був хороший».

Листівки у техніці квілінг діти можуть виготовити, використовуючи заготовки, зроблені вихователем. Обираючи колір і розмір запропонованих елементів, діти наклеюють їх на картон, утворюючи нескладні візерунки, квіти, курчат, метеликів тощо.

А от удосконалити вміння зав’язувати шнурки допоможе інше завдання — виготовлення листівки у вигляді рибки із хвостиком із шерстяних ниток чи шнурочків. Для виготовлення такої рибки потрібні різноколірні м’які нитки та овальна основа з картону — тулуб рибки. З одного боку картонної основи по краю зробіть невеличкі отвори. Розгляньте з дітьми основу і нитки, визначте, якого вони кольору. Покажіть дітям, як можна зробити рибці гарний хвостик. Для цього в кожен отвір слід просунути ниточку (шнурок, стрічечку) і зав’язати її на вузлик. Що більше ниточок — то гарніший хвостик.

ПРАВИЛО ТРЕТЄ:

ознайомте дитину з плануванням та обладнанням групової кімнати за допомогою гри.

Вихователь: «Хочу перевірити, хто з вас НАЙуважніший! Для цього огляньте нашу групу і запам’ятайте, ЩО і ДЕ в ній розміщено. Потім заплющте очі і дайте відповіді на мої запитання. Підніміться з килимка. Станьте одне за одним і покладіть руки на плечі того, хто стоїть перед вами, — утворимо казковий потяг. Він допоможе нам об’їхати всю групу. Рушаймо!»

Станьте на чолі «потяга» і скеровуйте його рух. Новеньку дитину поставте за собою, щоб весь час бути з нею поряд. Рухайтеся не поспішаючи, щоб діти не відчували дискомфорту. Під час «подорожі» зупиніть «потяг» біля куточка природи, ігрової зони, стола вихователя, дошки з обладнанням для занять, книжкових полиць, в інших місцях групової кімнати. На «зупинках» запропонуйте дітям оглянути кожен куточок і розповісти про нього, назвати речі, що там розміщені. Доброзичливо доповніть розповіді дітей цікавою для них інформацією, наприклад: «Це мій великий стіл. Зранку, коли ще нікого з вас немає, я приходжу на роботу, сідаю за цей стіл і чекаю на вас, хто ж перший прийде?»; «Це наші квіти, вони дуже сумують без вас і радіють, коли ви до них підходите, усміхаються». Закінчивши екскурсію, «потяг» повертає дітей до килимка в ігровому куточку. Запропонуйте всім зручно розташуватися на ньому і відпочити.

Вихователь: «Тепер, коли ми уважно оглянули нашу групу, пограємо в гру. Ви по черзі заплющуватимете очі, а я ставитиму вам запитання. Ви маєте відповісти на них, не розплющуючи очей. Очі можна розплющити лише після того, як дасте відповідь. За кожну правильну відповідь ви отримаєте фішку. Наприкінці гри ми підрахуємо фішки і дізнаємося, хто з вас найуважніший».

Вихователь ставить дітям запитання: Що стоїть біля акваріума? Скільки рибок живе в акваріумі? Як називаються ці рибки? Якого кольору штори на вікні? Килим, на якому ми сидимо? Які квіти стоять на підвіконні? Що розміщено на стінах групи? Які іграшки найбільші в ігровому куточку? Що лежить на столі у вихователя? Де розміщено останні творчі роботи дітей з ліплення? Наприкінці гри визначають найуважнішу дитину в групі.

ПРАВИЛО ЧЕТВЕРТЕ:

звертайтеся до малюка з проханням допомогти вам, щоб залучити його до спільної діяльності з усіма дітьми.

Це можуть бути, зокрема, такі прохання, як-от:

· допомогти розстелити на килимі аркуш ватману, на якому діти виконуватимуть колективну роботу — малювання, колаж, аплікацію;

· роздати допоміжні матеріали для виконання завдань — маркери, природні матеріали (засушене листя, мох, пелюстки квітів, гілочки, дрібні мушлі тощо);

· розставити на поличках іграшки;

· розглянути й обрати книжки для читання.

Під час виконання дитиною доручень розмовляйте з нею, дякуйте, схвалюйте, поступово залучайте до співпраці інших дітей. Головне — попередьте страхи дитини щодо того, що ви забудете про неї, залишите саму. Будьте поряд і спілкуйтеся не лише словами, а й очима, мімікою, жестами. Дитина має відчути — ви надійна людина, яка розуміє її стан, з вами цікаво, вас можна прийняти в коло близьких людей.

Критеріями успішної адаптації дитини до умов дошкільного закладу є:

· внутрішній комфорт, або емоційна задоволеність дитини, що виявляється в позитивному настрої та бажанні спілкуватися;

· зовнішня адекватність поведінки — здатність легко і точно виконувати вимоги та дотримуватися правил поведінки в новому середовищі.

Тож, спілкуючись із дитиною, ураховуйте всі труднощі її адаптації до нових умов перебування. Лише завоювавши її довіру, ви зможете допомогти їй пристосуватися до умов дошкільного закладу та соціалізуватися в дитячому колективі.

Пам’ятайте, що несприятливий перебіг адаптації дошкільників до нових умов може призвести до виникнення неврозів і навіть до регресу розвитку

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ

"ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ – НОВИЙ НАПРЯМ У СУЧАСНІЙ ОСВІТІ"



Нагальною потребою ХХІ століття стає формування такого способу життя, який був би основою довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства. Науково-технічний прогрес, нові технології самі по собі не здатні подолати загрози, що постали перед людством. Потрібна нова філософія, нова політика, нові моральні орієнтири – зобов’язання кожної людини і людства в цілому. Загалом ідеться про систему цінностей, складову культурного світобачення кожної людини і суспільства в цілому, яка не залежала б від економічних сплесків чи занепадів, зміни політичної влади, у якій би захист і збереження природи, турбота про людину, її життя і дотримання її прав вважались такими ж важливими, як і саме життя. Саме на таких засадах сформувалося поняття «сталий розвиток». (англ. – sustainable developmen).
Уперше поняття сталого розвитку було сформульовано у доповіді «Our Common Future» («Наше спільне майбутнє») голови Міжнародної комісії з питань екології та розвитку ООН Гру Харлем Брутланд у 1987 році. Воно трактувалося достатньо просто і конкретно: це такий розвиток, який задовольняє потреби сучасності, але не ставить під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольняти свої потреби.
Послідовний перехід України, як і всього світового співтовариства, до сталого розвитку відбувається відповідно до рекомендацій і принципів, викладених у документах Конференції ООН з навколишнього середовища (ЮНСЕД).
Міністерство освіти і науки України у інструктивно-методичних рекомендаціях «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2019/2020 навчальному році» (додаток до листа МОН України від 02.07.2019 № 1/9-419) націлює на впровадження в роботу закладів дошкільної освіти технології формування в дошкільників соціально доцільної поведінки, у межах міжнародного суспільного руху – освіта для сталого розвитку. І це питання є на часі, адже елементи стратегії Нової української школи такі як: особистісно орієнтована модель навчання, розвиток критичного мислення у дітей, інтеграція освітніх напрямків та педагогіка партнерства повністю відповідають концепції сталого розвитку.
Сучасне розуміння сталого розвитку це – економічна стабільність, екологічна цілісність та соціальне благополуччя.
Основні положення концепції сталого розвитку:
1. У центрі уваги – люди, які повинні мати право на здорове і плідне життя в гармонії з природою.
2. Охорона навколишнього середовища має стати невід’ємним компонентом процесу розвитку і не може розглядатись у відриві від нього. Існує безумовний орієнтир на неперевищення гранично допустимих рівнів антропогенного впливу на екосистеми.
3. Задоволення потреб у збереженні навколишнього середовища повинно розповсюджуватися не тільки на теперішні, але й на майбутні покоління, передбачаючи ефективне використання та економію ресурсів, виключення або зменшення моделей виробництва і споживання, які не сприяють такому розвитку. Переважаючою має стати орієнтація на використання місцевих ресурсів та одночасне врахування інноваційних підходів і технологій.
4. Необхідними є партнерство, спільна робота всіх і кожного для забезпечення сталого розвитку; відкритість і прозорість спільних дій в інтересах сталого розвитку.
5. Зменшення розриву в рівні життя країн світу, викорінення бідності і злиденності, збереження здоров’я людей і забезпечення гідного рівня життя –найважливіші завдання світового співтовариства.

Визначальні чинники сталого розвитку
Сталий розвиток охоплює три сфери суспільного життя: екологічну, економічну і соціальну, у кожній з яких визначальними є певні чинники.
1. В екологічній сфері. Визначення кордонів, в яких має розвиватись цивілізація. Охорона і раціональне використання природних ресурсів; збереження біологічного різноманіття; боротьба з винищенням лісів; видалення відходів. Збереження екосистем для підтримання життя як невід’ємної складової стійкого розвитку людського потенціалу.
2. В економічній сфері. Повне перетворення ринкової системи. Переоцінка економічною теорією ролі екологічного фактора в економічному розвитку, визначення нових пріоритетів. Відмова від тупикових сучасних моделей економічного розвитку і споживання. Поступове скорочення негативного впливу на природу техногенного типу економіки. Перехід на позицію «людина як мета економічного зростання, а не його засіб».
3. У соціальній сфері. Розвиток демократії, дотримання прав людини, вирішення питань бідності, етнічних та демографічнних проблем; подолання негативного впливу глобальних екологічних проблем на людський розвиток. Застосування показника якості життя як сукупності критеріїв сталого розвитку, серед яких, зокрема, тривалість життя, стан здоров'я людини; відповідність стану навколишнього середовища нормативам; рівень доходів, зайнятості, знань і освітніх навиків населення; реалізація прав людини тощо.

Провідні засади освіти для сталого розвитку
Для забезпечення сталого розвитку – чи не найважливішого завдання, що будь-коли стояло перед людством, – особливі надії покладаються на освіту.
Україна є однією з 55-ти країн, які підписали документ ООН «Стратегія освіти для сталого розвитку». Міжнародний проект “Освіта для сталого розвитку в дії” реалізується партнерами – українською неурядовою організацією “Вчителі за демократію та партнерство”, міжнародною неурядовою організацією “Глобальний план дій” (GAP, Швеція) та за підтримки Агенції з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA, Швеція).
Реалізацію даного проекту у закладах дошкільної освіти України запропоновано у парціальній програмі «Дошкільнятам - освіту для сталого розвитку».

Мета програми: сприяння формуванню у дошкільників мотивації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.
Завданнями курсу є створення умов для:
1) формування у дітей початкових уявлень про дії та поведінку, що орієнтовані на сталий розвиток, необхідних для свідомого вибору способу власного життя;
2) усвідомлення старшими дошкільниками необхідності збереження ресурсів Землі та особистої причетності до майбутнього суспільства і природи;
3) розвиток у дітей звичок і моделей поведінки, що відповідають сталому розвитку бажання діяти у цьому напрямі.

Структура курсу визначається трьома основними темами (модулями), освоєння яких орієнтовно розраховано на півроку. Вивчення кожної з тем передбачає опрацювання трьох підтем, що складають її зміст. У кожній темі виділяються спеціально організовані тематичні дні з наступним закріпленням освоєних дій протягом двох тижнів. У змісті кожної з тем виокремлено ідеї, які мають бути донесені до дітей, мовні формули, що відбивають їх смисли, та дії, які діти опановують і автоматизують. Обов’язковим елементом вивчення кожної з тем є вступне і підсумкове невеличке самостійне дослідження дітьми власної побутової поведінки. Результати цього дослідження дозволяють дітям усвідомити зміни, що необхідні і відбуваються.
Емпауермент- педагогіка мотивації і натхнення до дії
Курс «Освіта для сталого розвитку для дошкільнят» реалізує освітню стратегію в інтересах сталого розвитку на засадах одного з напрямів гуманістичної педагогіки – педагогіки «емпауерменту» (з англ. еmpowerment– надання людині мотивації й натхнення до дії).
Основні принципи емпауермент-педагогіки:
1) створення умов для формування у дитини впевненості у власних силах і можливостях та відповідальності за результати навчання;
2) прийняття нею рішень щодо власного стилю життя та їх виконання;
3) забезпечення психологічного комфорту дітей під час занять як за допомогою спеціальних прийомів, так і через доступність змісту (за принципом вибору кожною дитиною тих кроків, які вона хоче і може здійснити);
4) створення умов для появи у дітей ентузіазму і почуття задоволення від результатів групової й індивідуальної роботи, виконання дій і вироблення звичок поведінки, орієнтованих на сталий розвиток, що досягається насамперед завдяки постійному позитивному (як за формою, так і за змістом) зворотному зв’язку.
Важливими складовими елементами методики опрацювання освіти для сталого розвитку (ОСР) у закладі дошкільної освіти є самопізнання, самонавчання дітей через діяльність, націлення їх на прийняття самостійних рішень у повсякденному житті, виконання дій у напрямі сталого розвитку. Ці положення вимагають побудови принципово нової педагогічної моделі. Розглянемо її основи.
Традиційна педагогіка виходить з положення, що надання тому, хто навчається, певної порції інформації викликає зміну його ставлення (а отже, і цінностей) до того чи іншого явища. Наслідком (очікуваним результатом) цієї зміни вважається поступова зміна діяльності чи моделей поведінки дитини.
Проте, згідно зі спостереженнями, відтворення в освітньому процесі такого ланцюжка не забезпечує на практиці ані формування цінностей, ані реальних змін поведінки. Отже, зазначена модель не відповідає дійсності. У цій схемі працює лише компонент І, а компоненти ІІ, ІІІ, IV зовсім не обов’язково є наслідком його реалізації.
Сучасна людина щодня зазнає впливу гігантської лавини інформації, в сотні тисяч разів більше того обсягу, що може засвоїти. Тому доводиться вибирати, що слухати, а на що активно реагувати. Отже, і викладення відомостей щодо екологічної кризи є недостатнім для того, аби вплинути на ціннісну орієнтацію дітей, а тим більше змінити їхню поведінку. Саме тому збільшення такої інформації в освіті ніяк не позначається на стані довкілля.
На практиці дієвим виявляється кардинально інший підхід, на якому побудована педагогічна модель «емпауермент» – педагогіка мотивації та дії. Щоб пояснити його суть, варто детальніше розглянути процес людської діяльності як такий. Першим у людини виникає занепокоєння щодо якоїсь проблеми. Вона прагне отримати інформацію про шляхи її розв’язання, шукає та знаходить її, приймає рішення і діє відповідно до нього. Часто результат породжує мотивацію до нового циклу діяльності. Ця модель може бути представлена у вигляді спіралі, коли кожен цикл певної мірою повторює попередній.
Отже, людська діяльність завжди починається з виникнення мотиву у вигляді інтересу, стурбованості, усвідомлення потреби тощо. Такий мотив може виникати як у процесі діяльності, так і під час осмислення її результатів. Проте зазвичай людина активізується лише тоді, коли бачить результат або вірить у нього. Тому, коли дитина розуміє, що вона може ефективно (результативно) діяти, вона відчуває занепокоєння (мотив), шукає інформацію і готова свідомо сприйняти її, а потім і втілює задумане. За педагогікою емпауермент, в освітньому процесі педагог може використовувати цю модель та стимулювати діяльність дітей, використовуючи такі способи:
1) допомога дітям у формулюванні намірів;
2) постановка запитань;
3) надання зворотного зв’язку.
Побудований на зазначених вище засадах освітній процес покликаний допомогти дітям не тільки уявляти своє бажане майбутнє, а й активно його наближати. Бажання й надалі піклуватися про власне довкілля та оточення виникає на основі інформації про значення власних дій та оцінку результатів. У пропонованому курсі робиться акцент на рішеннях дітей щодо власної поведінки та стилю життя, а не на проблемах, які існують поза ними. У процесі такого навчання роль педагога змінюється. Він виступає організатором дій дітей, надихає їх, підбадьорює і скеровує їхні зусилля, спонукає до вибору способу діяльності, самостійного виконання обраних дій, обговорення їх, тобто педагог створює умови для безпечного і ефективного процесу навчання, запрошує взяти в ньому участь.

Результатами пропонованого курсу виступають:
1) покращення стосунків між дітьми та оточуючими;
2) підтримка морального і психологічного клімату у групі;
3) розумне споживанні енергії та води;
4) зменшення марних витрат сировини;
5) зменшення кількості відходів;
6) зміцнення власного здоров’я тощо.

Освіта для сталого розвитку – новий напрям у сучасній освіті. Міжнародне співтовариство наполегливо закликає до переорієнтації всіх сфер освіти на цілі сталого розвитку, багаторічний досвід упровадження якого в розвинених країнах переконливо доводить ефективність педагогіки емпауерменту як прогресивної філософсько-педагогічної платформи організації та здійснення освітнього процесу.
Реалізація в роботі закладів освіти ідей Освіти для сталого розвитку передбачає засвоєння дітьми, а через дітей їхніми батьками та самими педагогами надзвичайно важливих навичок екологічно-, економічно- й соціально доцільної поведінки, без якої неможливе створення та існування суспільства стійкого благополуччя, суспільства, яке засобами комфортного існування сьогодні з любов’ю створює таке ж комфортне майбутнє для наступних поколінь.



КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ

"ЗАВДАННЯ ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ"



Законодавче забезпечення прав дітей в Україні:
• Конвенція ООН про права дитини – 1991 р.
• Державна програма “Освіта”. Україна ХХІ ст. – 1993 р.
• Конституція України.
• Національна програма “Діти України” – 1996 р.
• Закон України “Про освіту” – 2017 р.
• Закон України “Про дошкільну освіту” – 2001 р.
• Закон України “Про охорону дитинства” – 2001 р.

Конвенція ООН про права дитини — міжнародний правовий документ, що визначає права дітей в державах-учасницях. Конвенція з прав дитини є першим і основним міжнародно-правовим документом обов'язкового характеру, що присвячений широкому спектру прав дитини. Документ складається з 54 статей, що деталізують індивідуальні права осіб віком від народження до 18 років на повний розвиток своїх можливостей в умовах, вільних від голоду і нужди, жорстокості, експлуатації та інших форм зловживань.

В системі правової освіти населення, починаючи з дитинства, важливу роль відіграє формування та постійний розвиток правової культури. Дошкільний вік – це початкова ланка системи освіти та найбільш сприятливий період для формування моральних якостей особистості як основи правової компетентності громадян. У дошкільних навчальних закладах діти набувають елементарних правових знань, які є складовою необхідного дітям комплексу знань про життя. Вони є доповненням до знань про навколишній світ, соціальну дійсність, сприяють формуванню в маленьких громадян загальнолюдських цінностей, що, в свою чергу, є основою для їх соціалізації.
Базовим компонентом дошкільної освіти України окреслено завдання правовиховної роботи з дошкільниками, що полягають у прищепленні їм елементарних правових знань, формуванні найпростіших навичок правової поведінки.
Право - це сукупність встановлюваних і охоронюваних державною владою норм і правил, що регулюють відносини людей у суспільстві.
Правова культура включає в себе безпосередні дії людини, її поведінку в різних, часто непередбачених, життєвих ситуаціях. Вона передбачає вміння і готовність особистості вирішувати свої життєві проблеми, жити серед людей, спілкуватися з ними, орієнтуючись на морально-правові норми.
Діти дошкільного віку тільки починають засвоювати ази морально-правової культури. Ознайомлення з правами носить пропедевтичний характер і готує дитину до засвоєння демократичних цінностей і прав людини в подальшому.
Зміст навчально-виховної роботи з правової освіченості дошкільників полягає у розв’язанні пізнавальних, розвивальних та виховних завдань, спрямованих на набуття дітьми початкових знань про норми поведінки, формування навичок їх дотримання, відповідного ставлення до правомірних дій, вчинків, а також до правопорушень, злочинів, шкідливих звичок та інших проявів антигромадської поведінки, виховання поваги до батьків, вихователів, ровесників, людей похилого віку, ознайомлення з правилами бережливого ставлення до природи, своїх речей, предметів побуту тощо.
Та перш ніж познайомити дитину з правами, її треба підвести до усвідомлення себе як особистості, повноцінного члена суспільства, розуміння своєї індивідуальності та людської гідності.
Правове виховання дошкільника починається з виховання у нього почуття власної гідності, поваги до самого себе. Тільки поважаюча саму себе і свої права людина здатна по-справжньому поважати інших людей та їхні права.
Тому в дошкільному закладі і сім'ї необхідно створити атмосферу визнання індивідуальності дитини, поваги її особистості, а самій дитині надати можливість реалізовувати свої людські права. Дитина повинна володіти свободою вибору, проявляти активність, ініціативність, самостійність, мати можливість висловлювати власну думку, проявляти шанобливе ставлення до думки інших, вміти надавати допомогу і приймати її. Без цього не можуть розвиватися такі необхідні кожній людині громадянські якості, як активність, самостійність, рішучість, відповідальність.
Захист прав дитини в ДНЗ:
§ Створення умов для безпечного перебування дітей у дошкільному закладі.
§ Особистісно орієнтована модель виховання.
§ Організація якісного навчально-виховного процесу.
§ Контроль за харчуванням дітей.
§ Надання дітям якісної медичної допомоги, контроль за здоров'ям дітей та його збереження.
§ Багатогранна робота з батьками.

Виховання в дусі прав людини спрямоване на формування у дитини почуття справедливості, загальної рівності прав і можливостей. Тому неприпустимими є несправедливість, заходи впливу, які принижують людську гідність дітей та порушують їх право бути рівними серед інших.
Результатом цілеспрямованої правовиховної роботи з дітьми дошкільного віку є сформовані знання, уміння і навички, що продовжують розвиватися у шкільному віці.
Правова освіта дошкільнят передбачає ознайомлення юних громадян з конкретними і зрозумілими їм правами. Дітям доступні основні чотири групи прав:
1. Права на гідне існування, виживання, що включає право на життя і здоров'я, житло, їжу, ім'я, родину, турботу батьків, громадянство.
2. Права на розвиток, освіту, відпочинок і дозвілля.
3. Права на захист від приниження, насильства та експлуатації, а також особливі права дітей-інвалідів та сиріт.
4. Права на свободу слова, думки та діяльності.

Права не існують без обов'язків.
Обов'язок - це сукупність моральних зобов'язань людини перед іншими. Він виступає як нормативна категорія, що регламентує соціальні обов'язки, котрі повинен виконувати індивід у силу суспільної необхідності.
У нашому випадку: Обов'язок – це те, що повинні робити діти, щоб бути корисним собі та навколишнім.
Дітям необхідно дати поняття про такі обов'язки:
◈ дотримуватися правил поведінки в дошкільному закладі, в родині, у громадських місцях;
◈ слухатися батьків, любити і шанувати всіх членів сім`ї;
◈ не ображати молодших і допомагати старшим;
◈ шанувати державні символи України;
◈ берегти й шанувати природу;
◈ старанно вчитися;
◈ дотримуватися правил безпеки життя;
◈ дбати про власне здоров'я, дотримуватися правил особистої гігієни;
◈ підтримувати порядок у своїй кімнаті.

Освітні завдання формування правової компетентності дитини 5 р.ж. за програмою «Українське дошкілля»:
• Формувати правову культуру особистості, поняття про права й обов’язки; вчити поважати права інших людей.
• Давати знання про те, що кожна людина своєрідна, неповтор¬на, народилася на світ, щоб жити і бути щасливою, ніхто не має зазіхати на це право. Формувати у дітей поняття про життя як найвищу цінність.
• Вчити дітей відповідально ставитися до виконання обов’язків як добропорядного члена суспільства, громадянина України.
• Виховувати почуття гідності, самозначущості, впевненості в собі.
• Формувати елементарне розуміння дітьми обов’язку держави захищати права дитини.

Показники правової компетентності дитини 5 р.ж.:
• усвідомлює, що для життя людини потрібні їжа, вода. Відрізняє корисну їжу від шкідливої;
• розуміє про різні види відпочинку і бере активну участь у його проведенні;
• знає, що немає більшої цінності, ніж здоров’я;
• виявляє ввічливість, культуру поведінки у спілкуванні з дорослими й однолітками;
• поважає право на ім’я інших, не дає товаришам прізвиськ;
• розуміє, що сім’я - основа життя людини, об’єднує найрідніших людей і складається з батьків і дітей;
• має елементарні уявлення про права та обов’язки дитини;
• знає, що має право на щасливе життя;
• знає, що кожна людина має ім’я, яке вказує на належність до певної статі;
• називає своє місце в родині з різних позицій: онук (онука), син (дочка), брат (сестра);
• знає свою повну адресу;
• має уявлення про те, що на планеті живе багато людей із різними відмінностями, які розмовляють різними мовами, але їх усіх треба поважати;
• виявляє інтерес до навчання;
• пояснює своє місце та обов’язки в родині;
• усвідомлює, що лише завдяки спільним зусиллям можна підтримувати порядок в оселі, в дошкільному навчальному закладі;
• правильно вживає назви трудових дій, пов’язаних із певним трудовим процесом;
• старанно виконує обов’язки чергових у їдальні, на занятті, в куточку живої природи.


Освітні завдання формування правової компетентності дитини 6 р.ж. за програмою «Українське дошкілля»:
• Сприяти розумінню дітьми своїх прав, свобод та обов’язків, свідомому відповідальному ставленню до них; вчити поважати права інших людей.
• Формувати у дітей почуття гідності, впевненості у собі та у своїх силах.
• Формувати свідоме ставлення до своїх обов’язків у дошкільному навчальному закладі та сім’ї. Виховувати почуття відповідальності за доручену справу.
• Давати дітям знання про культуру спілкування, формувати вміння правильно поводитися в колективі з однолітками та незнайомими людьми.
• Створювати умови для набуття дошкільниками досвіду усвідомлених суспільних дій, правомірної поведінки й толерантного спілкування на основі поваги до прав інших людей.

Показники правової компетентності дитини 6 р.ж.:
• має уявлення про добро та зло як протилежні категорії людського буття;
• уміє оцінювати поведінку людей, самостійно намагається знайти вихід із будь-якої ситуації;
• має уявлення про школу, про шкільне навчання;
• виявляє інтерес до навчання у школі;
• сумлінно виконує свої обов’язки.

Основні напрямки роботи з правового виховання в ДНЗ:
1. "Я і мої права",
2. "Я і права інших людей".

Діти дошкільного віку мають бути ознайомлені з такими правами:
1. Право на життя.
2. Право на сім’ю.
3. Право на ім’я.
4. Право на житло.
5. Право на харчування.
6. Право на власну думку.
7. Право на відпочинок.
8. Право на освіту.
9. Право на захист від фізичного та психічного насилля.
10. Право на медичну допомогу.

Форми та методи роботи з дошкільниками з правового виховання:
• Спеціально-організовані заняття на правову тематику
• КВК, вікторини, конкурси
• Розваги
• Бесіди
• Спостереження
• Сюжетно-рольові ігри («Лікарня», «Сім’я», «Школа» тощо)
• Дидактичні ігри
• Проблемні завдання та ситуації
• Рольове програвання бажаної поведінки в різних життєвих ситуаціях
• Театралізована діяльність
• Розглядання картин, ілюстрацій
• Читання творів художньої літератури
• Перегляд діа-, відео-, DVD-фільмі
• Трудова діяльність
• Самостійна діяльність
• Оформлення тематичних осередків


КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ

"ШЛЯХИ, ЗАСОБИ ТА МЕТОДИ ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ"

Патріотичні почуття дітей дошкільного віку засновуються на інтересі до найближчого соціального, природного і культурного оточення (сім'ї, батьківського дому, рідного міста, села, країни, традицій та звичаїв свого народу).

Основні напрями патріотичного виховання

Позитивне ставлення до світу закладається на основі виховання любові та поваги до найрідніших людей (мами, тата, бабусь, дідусів, братів, сестер), усвідомлення тісного взаємозв’язку між поколіннями. Педагогам варто приділяти увагу формуванню у дошкільників дієвих емпатійних проявів щодо близьких, адже мало розуміти, що таке доброта, турбота, вдячність, взаємодопомога - необхідно проявляти ці почуття у повсякденні, цінувати членів своєї сім’ї й теплоту рідної домівки.

Патріотичне виховання передбачає також ознайомлення дітей дошкільного віку з природою рідного краю. При цьому акцент необхідно робити на красі, розмаїтті, багатстві та особливостях природного довкілля нашої країни, виховуючи любов до нього. Дошкільникам слід давати уявлення про різні типи природних ландшафтів України (гори, луки, степи, ліси, водойми тощо), її специфічний рослинний і тваринний світ, визначні природні об’єкти (найбільші річки, озера, найвищі гори, природні заповідники), характерні для певної місцевості кліматичні умови тощо.

Гартування маленького патріота передбачає роботу з формування уявлень про назви рідного міста або села, найближчих вулиць, площ, столиці нашої Батьківщини, про її визначні місця. Також дітей дошкільного віку слід ознайомлювати із державною символікою України (прапор, герб, гімн). Цікавою і корисною для них може бути інформація про людей, які прославили нашу країну (художників, композиторів, письменників, винахідників, учених, мандрівників, філософів, лікарів, спортсменів) та характерні риси українського народу взагалі (миролюбність, доброзичливість, гостинність, працелюбність, творчість, мудрість тощо).

Ще одним важливим напрямом патріотичного виховання є прилучення дітей до народознавства — вивчення культури, звичаїв, традицій рідного народу шляхом ознайомлення з характерними ознаками побуту українців (житло, одяг, предмети побуту, народна іграшка), народних ремесел (гончарство, вишивка, килимарство, лозоплетіння, бджільництво тощо), символів (верба і калина, вінок, рушник).

У формуванні патріотично налаштованої особистості вагомою є роль народних традицій та обрядів: вони привертають увагу дошкільників до цінностей предків, створюють позитивний настрій, розкривають основи правомірної поведінки, навчають проявляти толерантність щодо всього живого. В процесі ознайомлення з традиціями і звичаями емоційний досвід дітей збагачується новими враженнями, розширюється коло їхніх знань про довкілля, зокрема про близьких людей та свою малу Батьківщину. Залучення дітей до підготовки і відзначення свят народного календаря пробуджує в них любов до рідної землі, повагу до людей праці, інтерес до історії своєї країни.

Виховання любові до Батьківщини, гордості за свою країну має поєднуватися із формуванням доброзичливого, толерантного ставлення до культури інших народів, до кожної людини окремо, незалежно від кольору шкіри та віросповідання. Необхідно сприяти формуванню в дітей етики міжнаціонального спілкування, яка передбачає симпатію, доброзичливість, повагу до людей різних національностей, що живуть в Україні, інтерес до їхнього буття, культури, традицій і звичаїв.

З метою реалізації окреслених вище завдань педагогам і батькам необхідно створювати умови для накопичення дітьми першого позитивного загальнолюдського духовного досвіду через активне залучення їх до різних видів діяльності: ігрової, пізнавальної, комунікативно-мовленнєвої, предметно-практичної, образотворчої, музичної, рухової, театралізованої тощо.

Серед методів освітнього впливу на духовну сферу дитини перевагу слід віддавати наступним:

- реалізує головні завдання дошкільної освіти, визначені Законом України «Про дошкільну освіту»;
- забезпечує рівень дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту, рівня та обсягу;
- дотримується фінансової дисципліни та збереження матеріально – технічної бази.

Дошкільний заклад працює за програмою розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» та програмою розвитку дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт". Злагоджена, творча робота педагогічного колективу дала змогу створити в дошкільному закладі сприятливі умови для впровадження даних програм. Зорієнтованість педагогів на особистість стала основою реалізації кожною дитиною свого природного потенціалу, збалансованості фізичного, інтелектуального, емоційного, вольового та морально-духовного розвитку вихованців.

Планування роботи вихователів здійснюється за режимними моментами та проектною технологією П-3.

В своїй роботі педагоги використовують інноваційні педагогічні технології:

• Екскурсії вулицями рідного міста, до історичних пам'яток, визначних місць
• Розповіді вихователя
• Бесіди з цікавими людьми
• Екскурсії
• Спостереження
• Дидактичні, сюжетно-рольові ігри
• Заняття з циклу «Історичні цікавинки»
• Розгляд ілюстративних матеріалів
• Читання та інсценування творів художньої літератури
• Розглядання творів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва
• Розв'язування проблемних ситуацій
• Запрошення членів родин у дитячий садок
• Спільні з родинами виховні заходи
• Виставки, конкурси
• Свята, розваги

Перевагу слід віддавати іграм та ігровим вправам. Педагогам необхідно приділити увагу організації творчих ігор (сюжетно-рольових, драматизацій на основі літературних творів, конструкторсько-будівельних), розробляти і вводити у повсякденне ділове й особистісне спілкування з вихованцями дидактичні ігри і вправи, проблемно-пошукові ситуації. Значні потенційні можливості щодо патріотичного виховання дітей дошкільного віку мають спостереження у природному, культурному, соціальному довкіллі, екскурсії вулицями рідного міста, до історичних пам’яток, визначних місць, читання художньої літератури та слухання народної, класичної, сучасної музики, розглядання творів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, а також бесіди на різні теми, самостійне складання дітьми розповідей-міркувань відповідної тематики з метою вироблення у них власних ставлень і оцінок, суджень, цінностей, що стануть підґрунтям для подальшого формування переконань і світоглядної позиції особистості. Унаочненню і кращому засвоєнню навчального матеріалу сприяють розглядання картинок, фотографій, перегляд відеофільмів, ілюстрування подій і явищ, причин і наслідків дій та вчинків людей, моделей поведінки, варіантів розв’язання морально-етичних ситуацій за допомогою фланелеграфа, засобами анімації на інтерактивній дошці. Не менш ефективною формою освітньої роботи з патріотичного виховання дошкільників є проведення спільних з батьками заходів (проектна діяльність, свята, розваги, виставки, конкурси).

Засоби патріотичного виховання:

- декоративно-прикладне мистецтво
- фольклор
- художня література
- музика
- ігри (дидактичні, народні, сюжетно-рольові)

Якщо патріотизм – це почуття приязні, відданості, відповідальності і т.д. до своєї Батьківщини, то дитину ще в дошкільному віці необхідно навчити бути приязною (до чого-небудь, бути відповідальною в її малих справах, вчинках).

Перш ніж дитина навчиться співпереживати бідам та проблемам Батьківщини, вона повинна навчитися співпереживанню взагалі як людському почуттю. Захоплення просторами країни, її красою та природними багатствами виникає тоді, коли дитину навчили бачити красу безпосередньо навколо себе. Також, перш ніж людина навчиться трудитися на благо Батьківщини, необхідно навчити її добросовісно виконувати трудові доручення, прищеплювати любов до праці.

Таким чином, базовим етапом у формуванні в дітей любові до Батьківщини необхідно вважати накопичення дитиною соціального досвіду проживання у своїй Вітчизні та засвоєння усталених норм поведінки, взаємовідносин.

Illustration

ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГ РОЗВИВАЮЧИХ ЗАВДАНЬ, ІГОР ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

ОСВІТНЯ ЛІНІЯ «ОСОБИСТІСТЬ ДИТИНИ»

Піший перехід. Планування на рік. https://vseosvita.ua/library/pisij-perehidplanuvanna-na-rik-275003.html

Психологія і педагогіка у протидії пандемії COVID-19. Інтернет-посібник. http://ipood.com.ua/data/NDR/COVID19/COVID19_new.pdf

План на літній оздоровчий період в ЗДО. https://www.pedrada.com.ua/article/2352-plan-roboti-na-ltny-ozdorovchiy-perod-v-dnz

Пам’ятка – інструктаж з БЖД під час літніх канікул. https://urokok.com.ua/our-school-news/1715-pamyatka-instruktazh-z-bzhd-pid-chas-litnih-kanikul.html

Дидактична гра – складанка «Як ми дорослішаємо?» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-skladanka-yak-my-doroslishaiemo

Картотека ігор для дітей дошкільного віку «Граємо на дистанції» https://vseosvita.ua/library/kartoteka-igor-dla-ditej-doskilnogo-viku-graemo-na-distancii-287012.html

Картотека малорухливих та рухливих ігор з фізичним дистанціюванням для використання в ЗДО. https://vseosvita.ua/library/kartoteka-maloruhlivih-ta-ruhlivih-igor-z-fizicnim-distanciuvannam-dla-vikoristanna-v-zdo-288078.html

Картотека рухливих ігор з дотриманням фізичної дистанції для дітей раннього віку. https://vseosvita.ua/library/kartoteka-ruhlivih-igr-z-dotrimannam-fizicnoi-distancii-dla-ditej-rannogo-viku-288049.html

Чисті руки – запорука здоров’я. Досліди з милом. YouTube.com

Безпечний відпочинок влітку. YouTube.com

Картотека ігор для дітей дошкільного віку з соціо - ігрової технології. https://vseosvita.ua/library/kartoteka-igor-dla-ditej-doskilnogo-viku-z-socio-igrovivoi-tehnologii-227641.html

Картотека рухливих ігор для дошкільників. https://vseosvita.ua/library/kartoteka-ruhlivih-igor-dla-doskilnikiv-229560.html

Дидактичні ігри «Вишиванка – вишиваночка», «Ой, рушник, рушничок» https://vseosvita.ua/library/didakticni-iri-visivanka-visivanockaoj-rusnik-rusnicok-233742.html

«21 сайт для дітей з ООП» https://vseosvita.ua/library/21-sajt-dla-ditej-z-oop-265933.html

ПАПКА-ПЕРЕСУВКА «ОБЕРЕЖНО: ОТРУЙНІ РОСЛИНИ І ГРИБИ!» https://sonechko.net.ua/goods/papka-peresuvka-oberezno-otrujni-roslini-i-gribi

Дітям про правила карантину. YouTube

З’явились мультики, що допоможуть малюкам перемогти стрес на карантині https://osvitoria.media/news/z-yavylys-multyky-shho-dopomozhut-dityam-peremogty-stres-na-karantyni/

Миємо руки правильно. YouTube.com

Харчування дітей вдома після перебування їх в ЗДО. https://vseosvita.ua/library/konsultacia-dla-batkiv-harcuvanna-ditej-vdoma-pisla-perebuvanna-ih-v-dnz-264932.html

Що таке віруси? Як вони живуть?чи не живуть? Та як себе вберегти від них? https://vseosvita.ua/library/virusi-36147.html

Маша і мило. Дітям про особисту гігієну. YouTube.com

Демонстраційний матеріал. «Корона вірус. Як уникнути зараження?» https://sonechko.net.ua/goods/demonstracijnij-material-koronavirus-ak-uniknuti-zarazenna

Презентація для батьків «Як говорити з дітьми про короно вірус та карантин» https://vseosvita.ua/library/prezentacia-dla-batkiv-karantin-cas-dla-cikavago-dozvilla-z-ditmi-275108.html

«Як говорити з дітьми про корона вірус? Підвищення якості дошкільної освіти в Україні. YouTube.com

Навчально-дидактичний наочний комплект «Правила звичайні знаємо – віруси на відстані тримаємо» https://anelok.in.ua/product/navchal-no-dydaktychnyy-naochnyy-komplekt-pravyla-zvychayni-znaiemo-virusy-na-vidstani-trymaiemo

Правила поведінки під час літніх канікул. https://vseosvita.ua/library/pravila-povedinki-pid-cas-litnih-kanikul-139733.html

Що треба знати про новий коронавірус? https://covid19.com.ua/

Як розважити дитину під час карантину. https://childdevelop.com.ua/ https://childdevelop.com.ua/worksheets/tag-detsad-sortpop

НА ПРОГУЛЯНЦІ (гра на увагу, слухайте віршик та виконуйте спортивні вправи). https://www.youtube.com/watch?v=ioe-GQ6UtUU


Масажна гра «Прибирання». https://www.youtube.com/watch?v=-Crh9_3OXd0

Вчимося користуватися ножицями https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2605676139759776&set=pcb.700780743795849&type=3&theater

Як навчити дитину користуватись ножицями https://www.facebook.com/dnz678/photos/pcb.2623612924533871/2623612704533893/?type=3&theater

Безпечна поведінка в природі https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2587802688161938&set=pcb.3019668771389800&type=3&theater

Корисні підказки. Місія «Незнайомці» https://www.youtube.com/watch?v=Ne0OMIFNGYA

Корисні підказки. Сам удома. https://www.youtube.com/watch?v=mDDzgKQ9e0U

Корисні підказки. Безпечний двір https://www.youtube.com/watch?v=Dh_8PNxAjuo

Електроприлади. «Наші помічники» - побутові електроприлади. Відеопрезентація https://www.youtube.com/watch?v=V4GOhpfMB-g

Гра «Вірю не вірю» (техніка) https://www.youtube.com/watch?v=eR2_7pRKg54

Мультик про Настуню і комп'ютер | Мультфільми для дітей українською мовою https://www.youtube.com/watch?v=OrNYFm3GYoQ

Безпека вдома для дітей! Заняття по БЖД https://www.youtube.com/watch?v=2jsPPSCLc7U

Безпека дитини у побуті https://www.youtube.com/watch?v=IBfoPFV2yL0

Уроки обережності - Побутові прилади (Уроки тітоньки Сови ) https://www.youtube.com/watch?v=0jDDm_sc2Ps

Азбука безпеки на дорозі тітоньки Сови https://www.youtube.com/watch?v=t_DbfGRUC14

Увага! На дорозі - діти! Правила дорожнього руху https://www.youtube.com/watch?v=ZK42k8otbYY

Зай і Чик - правила дорожнього руху (мультфільм) https://www.youtube.com/watch?v=rOEX28FAV3k

Правила дорожнього руху для дітей. Групи дорожніх знаків

https://www.youtube.com/watch?v=gbq05j2W1Ok

Правила дорожнього руху https://www.facebook.com/ElisChildCenter.ro/photos/pcb.1098052907244782/1098052197244853/?type=3&theater

Консультація для батьків «Вчимо з дитиною правила дорожнього руху» https://vseosvita.ua/library/konsultacia-dla-batkiv-vcimo-z-ditinou-pravila-doroznogo-ruhu-266535.html?fbclid=IwAR3clUHeO3SSgDu1BQaswRYwcjR_QpEm6UFRR2WCJg7x-IERFdjlJCKggdw

Профілактика дитячого травматизму дома https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1643915552413382&set=pcb.716136192525241&type=3&theater

ПАМ'ЯТКИ З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=314005029399606&set=pcb.965645140288930&type=3&theater&ifg=1

ПАМ'ЯТКИ З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДІТЕЙ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=311252789674830&set=pcb.963350227185088&type=3&theater

Безпека дитини вдома. Рекомендації для батьків. https://vseosvita.ua/library/bezpeka-ditini-vdoma-rekomendacii-dla-batkiv-259176.html?fbclid=IwAR3wTD-ePE1P-gvfH1innDreQglZNE_eKZOsXOOCjNm2-GLUcsv2jL3XRck

Правила особистої безпеки дітей https://www.facebook.com/groups/chomuchki/permalink/686450948767178/

Казка « Про містера Мило та Мікроба» https://www.youtube.com/watch?v=JZ7f4-UpTks&fbclid=IwAR3B71qZP39sFGmIsmeehi02QFYp1CCsxuNtEWUIikqAXWJFnwKZrgMeX00&app=desktop

Аудіоказка про бактерії та їжачка Буля https://www.youtube.com/watch?v=8NtK1GDajDE&fbclid=IwAR2ETwxy-5-r5sucNwsMy-G10AZw6nXj5pQKVmmelu7VleZpHvxzzHEmGnE

Аудіоказка про короновірус https://www.youtube.com/watch?v=pr2eVVho7_0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR23pd0oTYFTS622ZVd4FUCdjDHmDvhHzA-tSgqWyguFGBWTzUuuOd6nADc

Чому потрібно мити руки? Розвиваючий мультик для дітей. https://www.youtube.com/watch?v=Sgt-5s0kUKU


Навіщо чистити зуби? Розвиваючі мультики для дітей https://www.youtube.com/watch?v=W3e70fCFgyM&fbclid=IwAR1AksPL4BchTvvO12xIz9jV1zowAafTCRkxP_DiapuZpu4HEbimX-AQo-4

Корисні підказки. Смачні та корисні https://www.youtube.com/watch?v=S2A-_VC4WWU

Корисні підказки. Імунітет https://www.youtube.com/watch?v=X_t2fGl-7qo

Корисні підказки. Стоп, застуда! https://www.youtube.com/watch?v=7RSmReYh0NI

Все про бактерії і віруси. https://www.youtube.com/watch?v=wRcxTxuKEAc

Демонстраційний матеріал https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10220798743493707&set=pcb.10220798754333978&type=3&theater

Миєм руки правильно https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1649604015177869&set=gm.720530238752503&type=3&theater

Чисті руки - запорука здоров'я. Дослід з милом https://www.youtube.com/watch?v=99Q0NI9t2vQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2LRkbcKZmM56PEhOsoAlIssOCTmhAiX5UdDNC8EPETZlb_VV-jNPK0r3Y






ОСВІТНЯ ЛІНІЯ «ДИТИНА В СОЦІУМІ»

Дошкільнятам про міжнародний день сімї. Презентація – заняття з ознайомлення з соціумом. https://vseosvita.ua/library/doskilnatam-pro-miznarodnij-den-simi-prezentacia-zanatta-z-oznajomlenna-z-sociumom-274408.html

Картотека ігор для дітей дошкільного віку з соціо - ігрової технології. https://vseosvita.ua/library/kartoteka-igor-dla-ditej-doskilnogo-viku-z-socio-igrovivoi-tehnologii-227641.html

Поради батькам Як розповісти дітям про війну (до Дня Перемоги) https://anelok.in.ua/product/porady-bat-kam-yak-rozpovisty-ditiam-pro-viynu-do-dnia-peremohy

Абетка в картинках для дітей . https://vseosvita.ua/library/abetka-v-kartinkah-dla-ditej-266875.html

Розвиваюча гра «Асоціації» для дітей дошкільного віку. https://vseosvita.ua/library/rozvivauca-gra-asociacii-dla-ditej-doskilnogo-viku-267038.html

Методичні рекомендації щодо здорового способу життя «Фізкультурно-оздоровча робота в ДНЗ» https://vseosvita.ua/library/metodicni-rekomendacii-sodo-zdorovogo-sposobu-zitta-fizkulturno-ozdorovca-robota-v-dnz-266299.html

Методичний посібник «Формула здорового способу життя» https://vseosvita.ua/library/metodicnij-posibnik-formula-zdorovogo-sposobu-zitta-237823.html

Казка для дітей в соціальній ізоляції. «Чому мені не можна до бабусі?» YouTube

Дидактична гра «Хто мамі допомагає?»(трудове виховання, родинне виховання) https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-hto-mami-dopomahaje-trudove-vyhovannya-rodynne-vyhovannya

Презентація «Знайомимося з програмою Афлатот» https://vseosvita.ua/library/ prezentacia-znajomimosa-z-programou-aflatot-75474.html

Економіка для дошкільнят. https://www.google.com.ua/search?q=малятам+-+дошкільнятам.+Економіка+для+дошкільнят.+Дидактичні+ігри&sxsrf=ALeKk00zKEgqqByzEyxb2Qawc5SlsBSwSw:1590940957730&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwigiZP1vN7pAhVDr4sKHf0nAfIQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1326&bih=667#imgrc=amlVwmT-8GOqNM

Дидактична гра «Транспорт. Знайди тінь» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-transport-znaydy-tin

Мультик пісенька для дітей про великодню пасочку.

https://www.youtube.com/watch?v=DU9qfomwHOs




ОСВІТНЯ ЛІНІЯ «ДИТИНА В ПРИРОДНОМУ ДОВКІЛЛІ»

Інтерактивні ігри для дітей молодшого віку (дикі та свійські тварини) https://vseosvita.ua/library/interaktivni-igri-dla-ditej-molodsogo-viku-diki-ta-svijski-tvarini-255270.html

Мовленнєво-пізнавальна збірка «Свійські тварини» https://anelok.in.ua/product/movlennievo-piznaval-na-zbirka-sviys-ki-tvaryny

Дидактична гра «Літо – добре, літо – погано» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-lito-dobre-ci-pogano-107280.html

Безпечне літо, або як поводитися в екстремальних випадках. https://www.google.com.ua/search?q=Безпечне+літо,+або+як+поводитися+в+екстремальних+випадках.&sxsrf=ALeKk01E0n2Dpp3rJmfCbkxj5HkD7NOw-g:1590941169170&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjCqvzZvd7pAhXnlIsKHYNEDyAQ_AUoAnoECAsQBA&biw=1326&bih=667#imgrc=H1Msxy2Q6Nn33M

Літні спостереження на прогулянці для дошкільнят. https://vseosvita.ua/library/litni-sposterezenna-na-progulanci-dla-doskilnat-285842.html

Екологічна гра «Будь природі другом!» https://anelok.in.ua/product/ekolohichna-hra-bud-pryrodi-druhom

Набір емблем «Екологічні заборони!» https://anelok.in.ua/product/nabir-emblem-ekolohichni-zaborony-onovleno

Екологічна гра «Можна – не можна у природі» https://anelok.in.ua/product/ekolohichna-hra-mozhna-ne-mozhna-u-pryrodi


Досліди та експерименти з дітьми. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/profesijna-skarbnichka/doslidi-ta-eksperimenti-z-ditmi

«Планета Земля». Мультик для дітей. https://www.youtube.com/watch?v=Y0MBijM2IG0

Тварини

Дидактична гра «Хто що їсть?» https://www.facebook.com/photo.php?fbid=928722187582328&set=pcb.549433515978067&type=3&theater

Круг Луллія Розкажи про лисицю https://anelok.in.ua/product/kruh-lulliia-rozkazhy-pro-lysytsiu

Дидактична гра «Знайди дитинча» https://www.facebook.com/groups/1089589937807702/permalink/2608625745904106/

Дидактична гра «Хто що їсть?» https://www.facebook.com/sveta.sadochok/posts/129107515413342

Розвиток мовлення. Дикі тварини та їх дитинчата. Відео для дітей про лісових тварин.https://www.youtube.com/watch?v=fBBX35u2nhw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1t1PORMLzYn5iBXhGOiz4XoAo7flh8CDOpF9IVU95mKtAPBa0lvEW7V7k

Свійські тварини | Мультики для дітей українською| Мультсеріал для малюків https://www.youtube.com/watch?v=XAHcWj2XGzQ

ЛІСОВІ ТВАРИНИ для дітей - розвиваючі мультики українською мовою https://www.youtube.com/watch?v=1-4QEFKpuqM

ЯК ГОВОРЯТЬ ТВАРИНИ! Розвиваючі мультики для дітей українською мовою https://www.youtube.com/watch?v=Pg6yqiB2oE8

Пізнавально-мовленнєва гра з ліхтариком Хто сховався? Дикі тварини нашої країни https://anelok.in.ua/product/piznaval-no-movlennieva-hra-z-likhtarykom-khto-skhovavsia-dyki-tvaryny-nashoi-krainy

Збірка про тварин . Тварини зоопару, лісові тварини, морські мешканці/ тварини для дітей. https://www.youtube.com/watch?v=A_kxDbbwWMY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3N5bie5JBlzPilCh0NJ1F_ePxnRZKT-6TpqEbHQUlBRSBlDHnMgDqzrks

Гра «Дикі чи свійські тварини та птахи»

https://vseosvita.ua/library/gra-diki-ci-svijski-tvarini-ta-ptahi-294951.html

Цікаво для дітей: як різні тварини готуються до зими https://vseosvita.ua/library/cikavo-dla-ditej-ak-rizni-tvarini-gotuutsa-do-zimi-291672.html

Пазли для найменших дітей з 2 частин «Що їдять тварини?» https://vseosvita.ua/library/doskilla-pazli-dla-najmensih-ditej-z-2-castin-so-idat-tvarini-284679.html

Дидактична гра для дітей старшого дошкільного віку «Тварини України» https://vseosvita.ua/library/tvarini-ukraini-didakticna-gra-dla-ditej-starsogo-doskilnogo-viku-283504.html

Дидактична гра «У кого – хто?» https://vseosvita.ua/library/movni-igri-dla-molodsogo-doskilnogo-viku-tema-tvarini-didakticna-gra-u-kogo-hto-282924.html

Дидактична гра «Як «розмовляють» дикі тварини?» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-ak-rozmovlaut-diki-tvarini-270824.html

Дидактична гра «Як «розмовляють» свійські тварини?» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-ak-rozmovlaut-svijski-tvarini-270821.html

Дидактична гра для дошкільнят «Знайди будиночок тварини» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-dla-doskilnat-znajdi-budinocok-tvarini-rannij-vik-246824.html

Інтерактивна дидактична гра «Знайди зайве» (екзотичні тварини) https://vseosvita.ua/library/interaktivna-didakticna-gra-znajdi-zajve-ekzoticni-tvarini-209942.html

Коректурні таблиці «Тваринний світ» (старший вік) https://anelok.in.ua/product/korekturni-tablytsi-tvarynnyy-svit-starshyy-vik-u-drukovanomu-vyhliadi-a3

Дидактична гра «Хто як захищається?» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-hto-yak-zahyschajetsya

Дидактична гра «Тваринні символи України» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-tvarynni-symvoly

ТВАРИНИ АВСТРАЛІЇ для дітей! Розвиваючі мультики українською мовою https://www.youtube.com/watch?v=bfDT0zQESnw

ДОМАШНІ ТВАРИНИ з відео та звуками тварин! Розвиваючі мультики для дітей українською мовою https://www.youtube.com/watch?v=6W9C3sye0RM

Дидактична гра «Знайди латку» https://www.freepik.com/premium-vector/cut-glue-education-developing-worksheet-activity-page_6699408.htm


Дидактична гра «Чия лапа?» https://vseosvita.ua/library/cia-lapa-243340.html

Рослини

Дидактична гра «Кому потрібне сонце?» https://www.facebook.com/groups/999634676769459/permalink/1693192910746962/

Набір коректурних таблиць з теми «Рослини» https://vseosvita.ua/library/nabir-korekturnih-tablic-z-temi-roslini-126803.html?fbclid=IwAR3N5bie5JBlzPilCh0NJ1F_ePxnRZKT 6TpqEbHQUlBRSBlDHnMgDqzrks

Пізнавальний мультик про шкоду, яку сміття завдає довкіллю https://mamabook.com.ua/piznavalnyj-multyk-pro-shkodu-iaku-smittia-zavdaie-dovkilliu/?fbclid=IwAR2DjkQFUPMPK1W7GsQ-9iMUwdC3NVIep9cVLXHiXi-JDoT-yitySpx-1i8

Явища природи. Гра впізнай по звуку. https://www.youtube.com/watch?v=dywBgjg4J6I&feature=share&fbclid=IwAR1s11-kbwAjOShfaVocn4nUYicL36k4oDIEk9M9e3Pyq6LRa7zYsA7K3Ho

Дидактична гра «Лікарські та отруйні рослини» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-likars-ki-ta-otruyni-roslyny-onovleno

Наочні картинки «Що рослинам потрібно для росту» https://www.facebook.com/sveta.sadochok/photos/a.108122717511822/128705848786842/?type=3&theater

Картки-запам’ятайки «Червона книга України.Рослини» https://anelok.in.ua/product/kartky-zapam-iatayky-chervona-knyha-ukrainy-roslyny

Коректурні таблиці «Рослинний світ» (старший вік) https://anelok.in.ua/product/korekturni-tablytsi-roslynnyy-svit-starshyy-vik

Дидактична гра «Дерево, кущ, рослина» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-derevo-kushch-roslyna-onovlena

Дидактична гра «У лісочку…Хвойні та листяні дерева» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-u-lisochku-hvojni-ta-lystyani-dereva

Дидактична гра «Знайди тінь.Кімнатні рослини» https://anelok.in.ua/product/dydaktychna-hra-znajdy-tin-kimnatni-roslyny

Дидактичні картки «Дерева: листочки і плоди» https://anelok.in.ua/product/dydaktychni-kartky-dereva-lystochky-plody


Дидактичні ігри до теми «Рослини» https://vseosvita.ua/library/didakticni-igri-do-temi-roslini-292117.html

Демонстраційний матеріал «Етапи росту рослини» https://vseosvita.ua/library/demonstracijnij-material-etapi-rostu-roslini-291457.html

Презентація на тему :»Отруйні рослини» https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-otrujni-roslini-290496.html

Презентація на тему: Городні овочеві рослини https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-gorodni-ovocevi-roslini-278805.html

Дидактична гра «Доміно. Рослини» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-domino-roslini-257480.html

Гра «Будова рослини» https://vseosvita.ua/library/gra-budova-roslini-243442.html

Дидактична гра «Лікарські рослини. Що де росте?» https://vseosvita.ua/library/didakticna-gra-likarski-roslini-so-de-roste-238661.html

Гра з LEGO. «Рослини. Впізнай дерево за листочком» https://vseosvita.ua/library/gra-z-lego-roslini-vpiznaj-derevo-za-listockom-124057.html

Навколишній світ. Від насінини до рослини https://www.youtube.com/watch?v=lYQysDB9Xog

Загадки про квіти

Made with